Czy wtryskiwacze common rail są dobre


 

Jeśli chcemy zapewnić sobie komfort jazdy samochodem, zależy nam na tym, by nasze auto jeździło jak najdłużej a jednocześnie by było bezawaryjne, zawsze powinniśmy rozglądać się za ciekawostkami i nowinkami, które sprawią, że będziemy zadowoleni. Nie wystarczy tylko oddać samochodu na przegląd. Po polskich drogach nie jeździ się przesadnie dobrze, sporo też niedzielnych kierowców, a na domiar wszystkiego często zastanawiamy się, czy trafimy na specjalistę, który zrozumie na czym polega nasz problem.

 

 

 

Dobry samochód wymaga fachowej opieki, jest on w wielu przypadkach niemal członkiem rodziny. Wprost nie można sobie wyobrazić sytuacji, że musimy pilnie zawieźć kogoś na dworzec albo do szpitala, a tu co? Samochód nie chce odpalić, mimo że jeszcze przed chwilą działał. Ludzie naprawdę potrafią zaniedbać swoje auta, co zwykle kończy się po prostu źle. Jak uniknąć nieprzyjemnej sytuacji na drodze? W pierwszej kolejności trzeba zadbać o silnik. A jeśli o silnik – to o wszystkie jego elementy. Wielu poleca wtryskiwacze common rail, uważając je za dużo lepsze od zwykłych pompowtrysków. Czy mają rację? To zależy.

 

 

 

Zalety common rail są następujące:

 

  • realizuje więcej faz wtrysku,
  • ciśnienie w cylindrze nie wzrasta zbyt gwałtownie,
  • łatwe do adaptacji w silniku,
  • bardzo precyzyjne,
  • to nowsza technologia,
  • kompaktowa budowa,
  • nieco bezpieczniejszy.

 

 

Oczywiście, ma on swoje wady – zdecydowanie mniejsze ciśnienie wtrysku, spala też trochę więcej paliwa. Nie ma więc wątpliwości, że nic nie dzieje się bez pewnej ceny. Wtryskiwacze common rail znane są jednak z tego, że są bardziej ekologiczne, produkują mniej spalin. Ich budowa jest mniej skomplikowana, ma mniej elementów tworzących problemy, łatwiej ją też zaimplementować do silnika. Oprócz tego, ich układ sterowania nie jest zależny od wałka rozrządu. Dzięki przedwtryskom poprawia się również kultura pracy silnika. Ponieważ jednak common rail jest bardzo zaawansowaną technologią, nie możemy zignorować faktu, że źle na niego oddziałuje olej gorszej jakości. Jest on niezwykle precyzyjny, wtryskiwacze bowiem wykonywane są w skali jednego mikrometra, a to naprawdę ogromna zaleta.

 

Udaj się do fachowca

 

Taka metoda jednak marnuje trochę więcej paliwa, co czyni je odrobinę mniej ekonomicznymi od zwykłych pompowtrysków. Biorąc też pod uwagę wysokie zaawansowanie technologiczne tych wtrysków, mogą być one naprawdę twardym orzechem do zgryzienia dla niedoświadczonego mechanika, toteż musimy zwrócić się do specjalisty najwyższego sortu. Nie możemy bowiem zaryzykować, że ktoś nieposiadający odpowiednich referencji zepsuje nam silnik. Dbałość o takie szczegóły zapewni nam jednak to, że nasz silnik będzie działał w pełnym zakresie.

 

Samochód musi być traktowany odpowiedzialnie, a jeśli ma coś tak zaawansowanego technicznie jak wtryskiwacze common rail nie można zlekceważyć dbałości o niego. W przeciwnym razie na środku drogi może czekać nas naprawdę niemiła niespodzianka. Warto o tym pamiętać.