Prasa hydrauliczna – prosta konstrukcja maszyny niezbędnej w każdej firmie


Prasa hydrauliczna to proste konstrukcyjnie urządzenie opierające swój mechanizm działania na ciśnieniu. Możemy więc przyjąć, że jej wynalezienie zawdzięcza się francuskiemu fizykowi i matematykowi Blaise’owi Pascalowi, który w 1652 roku stworzył fundament współcześnie rozwijanego prawa mechaniki płynów.

 

 

Ciśnienie zewnętrzne wywierane na płyn znajdujący się w dowolnym zamkniętym naczyniu rozchodzi się jednakowo we wszystkich możliwych kierunkach.”

 

 

Zastosowanie niniejszego prawa jest doskonale widoczne właśnie w budowie prasy hydraulicznej, której poświęcimy dzisiejszy artykuł.

 

 

Prasa hydrauliczna – podstawowy schemat budowy

 

Jak twierdzą eksperci z firmy –  brydexb.pl/products,prasy_hydrauliczne_kolumnowe,prasa_hydrauliczna_kolumnowa_phbj_-_50 prasa hydrauliczna jest urządzeniem niezwykle przydatnym. Pozwala bowiem na przenoszenie, czy też podnoszenie niezwykle dużych ciężarów przy jednoczesnym użyciu niewielkiego nacisku siły. Jak do budowy prasy hydraulicznej ma się przytoczone we wstępie prawo Pascala?

 

Wytłumaczy nam to ekspert z dziedziny budowy pras:

 

 

Najprostsza prasa hydrauliczna składa się z dwóch cylindrów zamkniętych tłokami o różnym polu powierzchni. Cylindry wypełnione są olejem hydraulicznym, dzięki czemu mogą oddziaływać na tłoki z różną siłą”.

 

 

Gdzie prasy znajdują swoje zastosowanie?

 

Tak naprawdę ich wykorzystanie jest nieograniczone. Spotkamy się z nimi między innymi w branży budowlanej, spawalniczej, stoczniowej, górniczej czy produkcyjnej. Oto kilka konkretnych przykładów:

 

  • podnośniki hydrauliczne stosowane w warsztatach samochodowych

  • hydrauliczne wyciskarki tłoków i łożysk w warsztatach samochodowych

  • maszyny i urządzenia do w obróbki plastycznej metali (tłoczenie, skrawanie).

 

 

 

Warto zauważyć, że w obrębie pras hydraulicznych występuje pewna klasyfikacja. Zgodnie z rosnącym zapotrzebowaniem na prasy we współczesnym przemyśle wyróżniamy między innymi:

 

  • prasy hydrauliczne bramowe, czyli te, które najczęściej wykorzystują warsztaty samochodowe

  • prasy hydrauliczne wysięgowe, które są odpowiednie na przykład w procesie wykrawania podczas obróbki plastycznej metali

  • prasy hydrauliczne uniwersalne, które znajdują zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle.

 

Co ciekawsze, obecnie do większości modeli pras hydraulicznych można zainstalować dodatkowe akcesoria i komponenty zwiększające zakres ich działań. To bardzo korzystne rozwiązanie dla dużych przedsiębiorstw, których praca opiera się na przykład na hurtowej produkcji różnego typu materiałów.

 

Hydraulika nie tylko w prasach

 

Hydraulika w ostatnich latach przeszła liczne metamorfozy za co odpowiadają pracujący nad jej udoskonalaniem inżynierowie. Wciąż wprowadza się nowe rozwiązania, dzięki którym technologia ta wykazuje coraz mniejszą ilość wad.

 

Jak niejednokrotnie zauważymy hydraulika znajduje swoje zastosowanie nie tylko w prasach, ale również w takich maszynach jak między innymi siłowniki hydrauliczne, agregaty hydrauliczne, pompy hydrauliczne i wiele innych. Aby przekonać się o wieloaspektowej możliwości wykorzystywania omawianej technologii we współczesnym biznesie wystarczy zapoznać się z szerokim asortymentem sklepów internetowych, czy też stacjonarnych, które produkcją maszyn hydraulicznych zajmują się na co dzień.