Przemysłowe zastosowanie wózka widłowego


 

Wózek widłowy często stosowany jest w przemyśle. Przede wszystkim podczas dowozu materiałów na taśmy produkcyjne, lub przy transportowaniu produktu gotowego do magazynków. Odpowiednia wydajność i jakość pracy zależy w dużej mierze od umiejętności operatora.

 

 

Umiejętności operatora wózka widłowego

 

Operator wózka widłowego jest osoba z odpowiednim wykształceniem. Niezwykle ważne są także badania psychotechniczne, które mają ustalić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawody operatora. Operator wózka widłowego powinien skończyć osiemnaście lat. Ważne jest także przejście pozytywnie egzaminy na wózek widłowy.

 

Kurs na wózek widłowy

 

Wózek widłowy jest pojazdem, którego obsługa wymaga sporej wiedzy teoretycznej, a także praktyczne. Podczas kursu operator uczy się zasad obowiązujących w trakcie prowadzenia prac z wózkiem widłowym. Niezwykle ważne jest zapoznanie się z budową wózka, sposobami jego konserwacji. Operator musi do pewnego stopnia być w stanie wymienić uszkodzone elementy. Oczywiście nie jest on mechanikiem i poważne awarie należy zgłaszać do przełożonego. W trakcie kursu ważne jest także odbycie zajęć praktycznych, w trakcie który należy pokonać tor przeszkód. Operator powinien nauczyć się jazdy z wózkiem zarówno załadowanym jak i pustym. Dodatkowo szkoli się układanie przedmiotów jeden na drugim. Takie prace często spotykane są w różnych zakładach przemysłowych. Kurs kończy się egzaminem.

 

 

Jak sprawdzić, czy kandydat nadaje się na operatora w zakładzie przemysłowym?

 

A)Najczęściej zakłady przemysłowe poszukują operatorów z dużym doświadczeniem. Ważna jest praktyczna umiejętność obsługi wózka, a nie same informacje teoretyczne.

B) Można sprawdzić jak dana osoba jeździ na podstawie kilku zleconych zadań. Przede wszystkim operator musi poukładać beczki, a także palety. Ocenia się szybkość pracy, a także precyzje. Te dwa elementy są zasadnicze.

C) Praca na wózku nie może odbywać się bez odpowiednich środków ostrożności. Dlatego wybierając przyszłego pracownika także powinnyśmy zwrócić na to uwagę. Istotna jest także umiejętność poruszania się wózkiem w małej przestrzeni.

D) Hale produkcyjne wymagają ogromnej zręczności. Należy uważać nie tylko na ładunek, ale także na osoby postronne, oraz na maszyny, które znajdują się w pomieszczeniu.

 

 

Wózek nowy, czy używany?

 

Planując zakup wózka musimy zastanowić się, czy zależy nam na urządzeniu nowym, czy używanym. Zasadnicza różnica oczywiście istnieje w kwestii ceny. Wózki widłowe używane jeżeli są dobrze eksploatowane nie tracą niczego ze swoich parametrów i funkcji. Duży wybór wózków znajdziemy po wejściu tutaj- wózki widłowe używane Lemarpol. Niezależnie, czy wybieramy wózek nowy, czy używany zwracajmy uwagę na to, żeby był znanej marki. Dzięki temu mamy gwarancję, że urządzenie będzie działała wystarczająco długo. Łatwiej w takiej sytuacji będzie nam zdobyć części zamienne w przypadku awarii.

 

Igor: „Postanowiłem kupić wózek używany ze względu na jego atrakcyjną cenę. Mój zakład przemysłowy w ten sposób zyskał nie tylko urządzenie funkcjonalne, ale także przydatne. Wózek w pierwszej kolejności poddałem przeglądowi, aby ustalić jego rzeczywisty stan. Na szczęście nie było większych zniszczeń. Jedynie drobne elementy wymagały wymiany. Kolejna krokiem było ustalenie odpowiedzialności za wózek. Zleciłem jego konserwację doświadczonemu pracownikowi, który posiadał odpowiednie uprawienia i zajmował się już wcześniej dbaniem o wózki widłowe”.