Regeneracja turbosprężarki, metoda na przywrócenie urządzeniu pierwotnej sprawności


 

Samochody posiadające turbosprężarki są przede wszystkim pojazdami z dużo większą mocą, a także z małym spalaniem. Sama turbosprężarka mimo że pracuje w bardzo trudnych warunkach, bo w wysokim ciśnieniu i temperaturze, sprawdza się doskonale oraz ma ogromną żywotność. Czasami jednak w wyniku naszych błędów związanych z wyborem nieodpowiedniego oleju, czy też ze złym wygaszaniem i odpalaniem samochodu, może dochodzić do szybkiego psucia się urządzenia.

 

 

W takiej sytuacji mamy dwie opcje

 

a. Pierwsza opcja dotyczy wymiany całej turbosprężarki.

 

b. Druga opcja wiąże się z tak zwaną regeneracją turbosprężarki i powinna być przeprowadzana w warsztacie. Odpowiednich fachowców znajdziemy w sieci na stronie –  regeneracja turbosprężarek w warsztacie Rotortech.

 

 

Regeneracja turbosprężarki

 

Regeneracja turbosprężarki jest to proces polegający przede wszystkim na przywróceniu całemu układowi jego pierwotnej funkcjonalności. Oczywiście zamiast wymieniać urządzenia mechanik dokonuje oględzin turbosprężarki i podejmuje decyzję na temat tego co jego niezbędne do wykonania. Jeżeli uszkodzenia nie są widoczne z zewnątrz maszyna zostaje rozłożona, oczyszczona, nasmarowana, a także piaskowana. Zepsute elementy odrzuca się, a w ich miejsce montuje się nowe. Zasadnicza częścią regeneracji jest kontrola działania zamontowanych podzespołów. Wszystko musi być wykonane precyzyjnie. Dlaczego? Każda turbosprężarka pracuje w tak skrajnych warunkach, że najmniejszy błąd w jej montażu wiąże się z groźbą uszkodzenia.

 

 

Kiedy decydować się na regenerację?

 

Michał, mechanik: „Na regenerację decydujemy się w momencie, kiedy już widzimy, że nasze urządzenie przestaje dobrze pracować. Jednak polecam, zanim do tego dojdzie, regularnie dokonywać przeglądów i konserwacji. Jeżeli stosujemy odpowiednie oleje silnikowe, jeżeli wymieniamy filtry silnikowe, przez które mogą dostawać się do układu zabrudzenia, to istnieje duża szansa, że unikniemy awarii. Jednak zaniedbania kończą się problemami z samochodem. Ja przede wszystkim polecam odwiedzić warsztat kiedy zauważymy jakikolwiek spadek mocy. Oczywiście jeżeli z rury wydechowej zaczyna wydobywać się dym o dziwnym kolorze, to może oznaczać, że jest już za późno na uratowanie turbosprężarki. Najbardziej charakterystycznym objawem świadczącym o awarii doładowania silnika jest świst. Najczęściej słyszymy metaliczny dźwięk towarzyszący wysokim obrotom silnika, który oznacza wyszczerbione wirniki lub problemy ze smarowaniem. Tragicznie jest już jeżeli zauważymy drgania pochodzące z okolicy sprężarki. Co mogą oznaczać wibracje? Głównie zużyte łożysko, które nie jest już w stanie właściwie wyważyć ruchu obrotowego w maszynie. Podstawowa regeneracja kosztuje około kilkuset złotych, wchodzi w nią piaskowanie, czyszczenie obudowy, a także wymiana elementów. Dodatkowo oczywiście płaci się za montaż i demontaż. Ale koszty te są i tak dużo niższe niż te, które musiał by ponieść kierowca jeżeli doszłoby do zepsucia się całego silnika”.

 

 

Profesjonalny warsztat

 

Regeneracja jest procesem, który powinien być wykonywany przez profesjonalne zakłady naprawcze. Chodzi głównie o to, że znajdziemy tam osoby z doświadczeniem, a także odpowiedni sprzęt. Podczas wykonywania naprawy niezwykle ważne jest zastosowanie zamienników o doskonałej jakości, a także ich wyważenie. Dla pewności turbosprężarka jest wyważana przy maksymalnej prędkości roboczej, pozwala to zachować pewność, że nawet w skrajnych warunkach będzie ona funkcjonowała doskonale.