Turbosprężarka i jej najważniejsze zadania

Rośnie liczba pojazdów wyposażonych w dodatkowe doładowanie silnika. Nie jest istotna liczba cylindrów, a także pojemność. Ważne jest uzyskanie szybko i tanie dodatkowej mocy. Można to osiągnąć między innymi poprzez zastosowanie turbosprężarki. Duży wybór podobnego sprzętu znajdziemy pod adresem rotortech.eu.

Zwiększenie mocy silnika

Turbosprężarka zapewnia zwiększenie mocy silnika, ale nie tylko. Dzięki produktowi możliwe jest także zapewnienie zużycia optymalnej ilości paliwa. Twórcy turbosprężarek poszukiwali kompromisu między zwiększeniem mocy, a obniżeniem wagi pojazdu, a także minimalizacją zużycia paliwa. Konstrukcja turbosprężarki pozwala na zwiększenie ciśnienia powietrza wpadającego do silnika przez wykorzystanie energii wydalanych spalin.

Zasada działania turbosprężarki

Turbosprężarka jest w zasadzie układem mechanicznym złożonym z dwóch części. Przede wszystkim jest to turbina, a także sprężarka. Co szczególnie ważne- muszą być one zamontowane na jednej osi. Dzięki takiej budowie możliwe jest skierowanie gazów wylotowych z silnika na turbinę napędzającą równocześnie wirniki sprężarki. W ten sposób do cylindra zostaje wtłoczona większa ilość powietrza, a to bezpośrednio wiąże się z większą ilością tlenu w cylindrze. Tlen pozwala na spalenie w tej samej objętości znacznie większej ilości paliwa- co w zasadniczy sposób wiąże się ze wzrostem mocy silnika.

Pojazdy z turbosprężarką

Pojazdy sportowe

Dawniej turbosprężarka montowana była jedynie w pojazdach sportowych, w których ważne było uzyskanie jak największej mocy przy jednoczesnym ograniczeniu masy samochodu. Im lżejsze auto, tym może być szybsze.

Pojazdy osobowe

Obecnie jednak nie tylko samochody sportowe mają turbosprężarki. Bez problemu znajdziemy je również w pojazdach osobowych.

Dlaczego w pojazdach osobowych montuje się turbosprężarki?

– Turbosprężarka w samochodzie osobowym nie służy jedynie do wzrostu mocy silnika, ale ma znaczenie istotne dla ekonomii, a także ekologi. Mechanizm pozwala na obniżenie zużycia paliwa.

– W pojazdach typu Diesla silnik ma małą wydajność w porównaniu z silnikiem benzynowy. Dlatego dla zrównoważenie tych wartości stosuje się doładowanie. Większy silnik Diesla powodowałby wzrost spalania, a także zwiększenie emisji spalin, co jest zdecydowanie zjawiskiem niekorzystnym.

Eksploatacja turbosprężarki

Karol, mechanik: „Eksploatacja turbosprężarki jest dosyć złożonym zagadnieniem. Przede wszystkim urządzenie narażone jest na działania ogromnych sił, a także na niezwykle dużą temperaturę. Wirnik kręci się z ogromną prędkością, a spaliny osiągają niemal tysiąc stopni. Tak ekstremalne warunki w jakich urządzenie musi sprawnie działać wiążą się z koniecznością stosowania odpowiednich środków smarnych. Oprócz tego polecam bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń dotyczących rodzaju, a także klasy lepkości oleju stosowanego w silniku. Każdy błąd może być bardzo kosztowny. Naprawa uszkodzonej turbosprężarki jest znacznie droższa niż koszty związane z zakupem dobrego oleju silnikowego, dlatego nie ma sensu oszczędzać”.