Z jakimi rodzajami awarii muszą mierzyć się właściciele samochodów


 

Posiadanie własnego samochodu wiąże się bez wątpienia z wieloma zaleta. Niezależność od komunikacji miejskie, możliwość szybkiego dotarcia do nawet bardzo odległych lokalizacji czy łatwość transportowania dużych zakupów to tylko niektóre z nich.

 

 

Jednak właściciele samochodów muszą mierzyć się z dodatkowymi obowiązkami oraz problemami, których nie znają osoby nie posiadające indywidualnego pojazdu. Nie mówiąc już o odpowiedzialności, jaką na siebie przyjmują podejmując rolę kierowcy.

 

Utrzymanie samochodu w dobrym stanie wiąże się też oczywiście ze sporymi kosztami, związanymi nie tylko z wydatkami na paliwo, ale również niezbędne naprawy. Nie ma się bowiem co łudzić: awarie dosięgnąć prędzej czy później właściwie każde auto. Wiedzą o tym nasi czytelnicy, którzy postanowili opowiedzieć nam o ostatnich problemach, z jakimi musieli się zmierzyć w swoich samochodach.

 

Awarie sprzęgła wymagają nierzadko bardzo skomplikowanych napraw.

 

W samochodach z ręczną skrzynią biegów sprzęgło stanowi niezwykle istotny element. Przekonał się o tym Tomasz, który kilka miesięcy temu musiał oddać samochód do mechanika na kilka długich dni.

 

O tym, że mogę mieć problemy ze sprzęgłem wiedziałem już w momencie zakupu swojego samochodu. Nie ulega bowiem wątpliwości, że auta o dużym przebiegu, mocno eksploatowane są narażone na tego typu awarie. Ostatecznie sprzęgło odmówiło posłuszeństwa w momencie, gdy wracałem z pracy. Mechanik uznał, że zepsuła się przede wszystkim jedna część, którą znajdziemy pod adresem – wałek atakujący. Na jej wymianę musiałem chwilę poczekać, bowiem wymagała ona rozłożenia całego sprzęgła oraz skrzyni biegów, jednak teraz wszystko działa tak jak powinno.

 

Gdy pęknie pasek rozrządu, samochód musi jak najszybciej trafić do mechanika.

 

Magdalena nie bardzo interesuje się dokładnym typem napraw, jakim poddawany jest jej samochód. Doszła do wniosku, że dobry mechanik wie co robi, więc całkowicie ufa mądrzejszym od siebie. Jednak kiedy w jej samochodzie w czasie dłuższej trasy pękł pasek rozrządu, nieco się zdenerwowała.

 

 

Jechałam sobie spokojnie, gdy nagle… samochód przestał reagować aż w końcu się zatrzymał. Nie mogłam ruszyć ponownie. Całe szczęście, że stało się to na mniej uczęszczanej, bocznej drodze… Pomoc drogowa od razu zdiagnozowała problem – w moim samochodzie pękł pasek rozrządu. Taka awaria przyczynił się do zniszczenia silnika, a cała naprawa kosztowała mnie naprawdę dużo. Po tym doświadczeniu staram się częściej odwiedzać swojego mechanika i konsultować z nim wszelkie niepokojące sygnały, jakie zauważę w zachowaniu auta.

 

 

Problemy z elektryką nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka.

 

W nowoczesnych samochodach rozwiązania do działania niektórych potrzebny jest niczym niezakłócony przepływ prądu są coraz popularniejsze. Elektryczne wspomaganie różnych elementów auta jest bez wątpienia dość wygodnym, komfortowym i efektownym rozwiązaniem, nierzadko jednak staje się również przyczyną awarii. Przekonał się o tym Jurek.

 

W moim samochodzie zaczęło się dziać coś dziwnego. Początkowo muzyka nie brzmiała tak jak powinna i w głośnikach słyszałem trzaski charakterystyczne dla jakichś elektrycznych wyładowań. Potem zaczęły się problemy z czujnikiem parkowania, który włączał się i wyłączał w losowych momentach. Oba te problemy były dość irytujące, jednak nie na tyle poważne, bym od razu odwiedził mechanika. Dopiero przy rutynowej wymianie oleju zapytałem go, co może być przyczyną takich problemów. Po podłączeniu samochodu do komputera diagnostycznego okazało się, że to ogólne problemy z elektroniką, których naprawa wymagała wymiany zniszczonych kabli na nowe.